A TELKI KÖZÉLETI KLUB SZERVEZÉSÉBEN

2025-ben fókuszban:
Fenntartható kertek és zöldterületek

2025-ben fókuszban:
Fenntartható kertek és zöldterületek

A biztonságos komposztálástól a talajéletet segítő, ásásmentes, öntözésmentes zöldségtermesztésig

március 30. vasárnap 15:00 - Nagyterem
Előadásomban könnyen követhető jó példákon keresztül bemutatom, miért és hogyan lehet kivétel nélkül bármilyen növényi vagy állati eredetű konyhai és kerti hulladékot biztonságosan komposztálni. A biztonságos itt azt jelenti, hogy szakszerű bánásmód mellett se kellemetlen szaghatásoktól, se kórokozó mikroorganizmusok, legyek vagy patkányok felszaporodásától nem kell tartsunk, miközben értékes talajjavító anyaggá vagy palántafölddé érik a komposztáló tartalma.
Ezt követően kitérek azoknak a több éves burgonyás és paradicsomos kísérleteinknek az ismertetésére, amikor a komposztot megfelelő vastagságban elterítettük a talaj felszínén, majd fedőréteggel (például avar, faapríték, szalma, agroszövet) láttuk el, más esetekben ültetőgödröket töltöttünk meg vele, és így még az ásást és az öntözést is mellőzhettük, ráadásul a talajeredetű kórokozók, talajlakó kártevők sem okoztak gondot. A gyomok kordában tartására azonban ebben a termesztési rendszerben is nagyon oda kell figyelni, hogy ne kárt okozzon a jelenlétük, hanem hasznot hozzon a zöldtömegük és a talajban maradó, ott elkorhadó gyökérzetük.

 

 

Előregisztráció

Hírlevél

A sütik elfogadása nélkül nem működik!

Előadó

dr. Tóth Ferenc

Az ökológia Mezőgazdasági Kutatóintézet (ÖMKi) Kertészeti Csoportjának a vezetője. Egyetemi tanulmányait a Gödöllői Agrártudományi Egyetemen (később Szent István Egyetem, ma Magyar Agrár- és Élettudományi Egyetem) végezte, ahol ezután oktatói munkakört töltött be egészen 2021 végéig. Eddig 11 sikeres doktori védés fűződik témavezetői munkájához. Jelenlegi, talajegészséghez köthető témavezetései a szerves talajtakarás növény- és talajvédelmi vonatkozásainak, a trágyapelletek felhasználási lehetőségeinek, valamint a komposzt-alapú tőzeghelyettesítésnek a feltérképezéséhez kapcsolódnak. Ezen felül csoportvezetőként részt vesz a szőlő- és gyümölcsültetvények sorközeinek évelő vadvirág-magkeverékkel történő bevetését vizsgáló kutatásokban, illetve a maghüvelyesek kertészeti termesztését elősegítő kutatásokban is.